2013. december 31.

Tudod pontosan mi a petárda?

A pirotechnikai termékek közül talán az egyik legismertebb eszköz a petárda. Ez a kis zöld hangrudacska sokaknak okozott álmatlan éjszakákat. Kínai találmány, kezdetben vékony bambuszszár-szeleteket töltöttek meg lőporral, amelynek végét egy rövid kanóccal látták el. Jellemző effektusa a robbanás nagy hang kíséretével.

2013. december 24.

Chemistree

Boldog karácsonyt kívánok minden kedves Olvasónak!

Egy kémikus karácsonyfája  (forrás: wis.edu.hk) 

2013. december 22.

Karácsonyi kémia 4: a karácsonyfa

Ha karácsonyfa, akkor lucfenyő. (Sok területen környezettudatos vagyok, de nekem a karácsonyfa csak igazi fenyőből képzelhető el.)

A lucfenyő fontos vegyipari nyersanyag. Főként cellulózgyártásra használják, de karácsonykor jut belőle az otthonokba is.

A fenyő rostos és extrahálható anyagokból áll. A rostos vagy szerkezeti anyag nagy molekulatömegű polimereket: cellulózt, hemicellulózt és lignint tartalmaz. Az extraktumok kis molekulatömegű szerves anyagok, amelyek semleges szerves oldószerben és vízben oldódnak.

2013. december 15.

Karácsonyi kémia 3: gyertyafény

Méhviasz gyertyákat már a rómaiak is készítettek. A XII. század során jelentek meg a faggyúgyertyák. 1825-ben szabadalmaztatta Chevreul és Gay-Lussac a sztearingyertyát. 
Manapság a gyertyát kemény (51–55oC-on olvadó) paraffinból és sztearinból készítik. A sztearin növeli az olvadáspontot, és meghosszabbítja az égési időt: palmitinsavból és sztearinsavból készül (a savak olvadáspontja 61oC, illetve 69oC). 

2013. december 13.

Pihe-puha mézeskalácsom receptje

Közkívánatra elárulom Nektek a tuti puha mézeskalács receptemet. 

Tészta: 800 g + 200 g liszt, 250 g porcukor, 1 kávéskanál őrölt szegfűszeg, 1 kávéskanál őrölt fahéj, (ha szereted a gyömbért, még azt is tehetsz bele), 2 egész tojás, 250 g langyos méz, 1 evőkanál zsír!, 6 evőkanál sárgabarack lekvár, 20 g szalakáli, 10 g szódabikarbóna, 1,5 dl langyos tej
Máz: 200 g porcukor, 1 tojásfehérje és pár csepp ecet hófehér habbá verve

2013. december 8.

Karácsonyi kémia 2: glögg, a svéd forralt bor

Glögg, a svéd forralt bor
Eredetileg a glögg egyszerű forralt bor volt; kevés alkoholt tartalmazott. Az 1880-as évekből származik Gustava Björklund receptje, amely így szól: végy egy üveg vörösbort, keverd össze fele annyi vízzel, tégy bele három összetört szegfűszeget, néhány darab fahéjt, egy kevés cukrot, és tálalás előtt főzd egy kicsit.
A glögg az idők folyamán erősebbé vált. Ennek az lehet az egyik oka, hogy áttértek az ízesebb karamellre, amely úgy készült, hogy a glögg fölé egy szitát tettek, erre szórták a cukrot, a glögg gőzét meggyújtották, és a többit az égő alkoholra bízták.
Ehhez azonban az kellett, hogy a glögg alkoholtartalma legalább 20 térfogatszázalék (40 fok) körül legyen. Mivel a párologtatás és az égés durván a felére csökkenti az alkoholtartalmat, a karamellizálást pazarlásnak tartották, és az újabb receptek el is hagyják.

2013. december 1.

Karácsonyi kémia 1: a fűszerek



Karácsonyt megelőző hetekben sok család otthonát finom mézeskalács illat lengi be. Én egy régi, bevált recept szerint készítem és több éves tapasztalat után elmondhatom, hogy ez tényleg puha marad hetekig. 

Végy egy nagy tálat és mérj bele 500 g lisztet. Majd ízesíts fahéjjal, gyömbérrel, szegfűszeggel…. No, de ez nem egy gasztroblog! Valóban, de a mai bejegyzéshez nélkülözhetetlen volt megtudnunk, hogy mely fűszerek kellenek a mézeskalács elkészítéséhez. És mivel ezt már tudjuk, jöhet a kémia, mert mindig minden CSUPA KÉMIA.